10 Mayıs: Tarihte Bugün Ne Oldu?

  1. 1775: Amerikan Devrimi’nin önemli bir dönüm noktası olan Ticonderoga Muharebesi gerçekleşti. Amerikan isyancıları, Ticonderoga ve Crown Point’i ele geçirerek önemli silah ve mühimmat depolarını ele geçirdiler.

  2. 1869: Golden Spike adı verilen son demiri çakarak, Amerika Birleşik Devletleri’nde ilk transkıta demiryolu tamamlandı. Bu demir yol, Atlantik ve Pasifik arasındaki doğrudan bağlantıyı sağladı.

  3. 1924: J. Edgar Hoover, Amerika Birleşik Devletleri’nde Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) direktörü olarak atandı. Hoover, FBI’ı 48 yıl boyunca yönetti ve kurumun modernleşmesi ve büyümesinde büyük rol oynadı.

  4. 1940: İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanya, Fransa’ya saldırdı ve Blitzkrieg (hızlı savaş) stratejisini kullanarak hızla ilerleyerek Fransa’yı işgal etti.

  5. 1994: Nelson Mandela, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin ilk siyah devlet başkanı olarak göreve başladı. Mandela’nın göreve başlaması, Güney Afrika’da ırk ayrımcılığına son verilmesi ve demokratik bir devletin kurulması açısından tarihi bir dönüm noktasıydı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x